Utställning Finland

Seinäjoki INT, Finland 29/10

Domare Pirjo Hjelm
29 deltagande hundar + 7 valpar

BIR cert cacib -> FI CH Ommik’s Benvolio
BH-2 res cert Klettermusens D’artagnan
BH-3 res cacib FI CH Hellas Kid Creole
BH-4 Matchmeadow’s Blue Night

BIM cacib FI CH Ommik’s Turandot
BT-2 cert res cacib HeJV-10 JV-10 En’båårdiz Jizza
BT-3 C.I.B FI CH SE CH Matchmeadow’s Cheer Leader
BT-4 FI CH NordJV-09 Sähikäisen Usva

BIR-Vet C.I.B FI CH EE CH LV CH EEV-05 Othello
BIM-Vet C.I.B FI CH SE CH Matchmeadow’s Cheer Leader

BIR-Valp Otterfield Shimmering Light
BIM-Valp En’båårdiz Kaxiga Killen

Bästa Uppfödare Kennel Matchmeadow’s

photo Maire Sievä

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Danmark

Hobro, DTK, Danmark 16/10

Dommer: Catherine Lebret, FR
Antal deltagande: 9

BIS 2 junior BIR CERT Hjelme Lagavulin,
BT2 KlubCert NORD UCH  Borderby’s English Ebony
BT3 r-cert Gibas Curly Sue,
BT4 Kali-Kama Tillietudlem

BIM CERT –> DK UCH Kali-Kama Dontbesobold
BH2 r-cert Hjelme Linkwood Rufus
BH3 Borderby’s It’s My Life
BH4 Klubcert NORD UCH NORD J(G)CH SE VCH Borderby’s American Bluemaestro

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Sundsvall INT 9/10

Domare Britta Roos-Börjesson
21 deltagande hundar

BIR C.I.B NORD UCH SE V-10 Jexmo Fido
BH-2 INT NORD UCH SE VCH SV-04-05-07 NORDV-06-07 Axbor Dante
BH-3 cert cacib Pine Spits Alfonz

BIM cert cacib Axbor Nattviol
BT-2 C.I.B NORD UCH SE V-10 NO V-11 Jexmo Furia
BT-3 res cert res cacib Gibas Queen Of Night
BT-4 Pine Spits Alliz

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Norge

Hamar INT, Norge 8/10

Dommer: Grethe Bergendahl, Norge
2+ 6 hunder

BIR CACIB CERT NO UCH SE UCH FI J(G)CH SE J(GS)CH J Hux Flux Kornelia Korall
2 BTK ResCACIB NO UCH Borderengas Extra Thin Ice
3 BTK ResCERT Circus Without The Blues
4 BTK NORDJV-10 Borderengas Easter Chill at Damdyke

BIM CACIB CERT Hux Flux Konrad Korall


Foto Kristin Sletten

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Sollentuna SvTeK 8/10

Domare Charlotte Sandberg
26 deltagande hundar

BIR cert Axbor Nattviol
BT-2 res cert LP1 Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
BT-3 Bombax Scotch Lass
BT-4 SE VCH Sub Terram Working Girl

BIM J NORD UCH SE J(gs)CH FI J(g)CH Klettermusens Ässä Tässä
BH-2 cert SE UCH Loppekassa Try It Again
BH-3 SE UCH SE VCH Hoksel Inakos
BH-4 res cert SE VCH Rabalder Bomber Och Granater

BIS 1-Valp BIR-Valp 6-9 mån Björshults Alice I Underlandet
BIR-Junior Bombax Scotch Lass
BIS-3 Unghund BIR-Unghund Axbor Nattviol
BIS-3 Veteran BIR-Veteran SE UCH Ljungeldens True Story
BIS-1 Bruks/Jakt J Klettermusens Önska
BIS-1 Avelsgrupp Bästa Avelsgrupp Tullymurrayn Lexinton

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail