Resultat Gryt

Grytprov Kiiminki, Reposelkä, Finland 16-18/8

16/8 domare Jani Mustalahti
Dundarroch Harry Goes Hollywood C39
Gluntens Kanel B43
Höysaetlias Queen Lucy Pevensie B43
Kallkällan Assar B43
Lappstintans Chips Bjärva C39
Lappstintans Ice Breeze C39
Markuli’s Red Jasper D30

17/8 domare Johan Carlson
Border En’Båårdiz Jepzon B43
Border Foxilux Oili Kuura gk naturgrytsrevidering
Border Gluntens Jacob gk naturgrytsrevidering
Border Gluntens Kanel B43 gk naturgrytsrevidering
Höysaetlias Keri Enka A47 gk naturgrytsrevidering -> FI J(g)CH
Höysaetlias Queen Lucy Pevensie B44 gk naturgrytsrevidering
Kallkällan Assar B44 gk naturgrytsrevidering
Lappstintans Chips Bjärva B44 gk naturgrytsrevidering
Sub Terram Out Of The Blue gk naturgrytsrevidering

18.8.2013, domare Jani Mustalahti
Gluntens Kanel A50 -> FI J(g)CH
Höysaetlias Queen Lucy Pevensie A50 -> FI J(g)CH
Kallkällan Assar A47 -> FI J(g)CH
Lappstintans Chips Bjärva B42

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Danmark

Bornholm INT, Danmark 18/8

Domare: Carsten Birk
Antal deltagande hundar: 23 (+1 valp)

BIR CERT CACIB -> DK UCH SE UCH C.I.B FIBRCH(G) Carmal’s Devil
BH2 R-CACIB DK SE UCH Borderhouse Peter Pan
BH3 R-CERT Tusneldas Washington
BH4 Ad Hoc’s Unbreakable

BIM CERT CACIB Boltin’ Frigg
BT2 R-CERT R-CACIB Dal-Bairn’s Cornhill-Oo-Tweed
BT3 SE NO UCH Hellas Smultron
BT4 Chatmoss Chelsea Girl

Bästa valp Queensmoor
Bästa veteran Ad Hoc’s Unbreakable

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Överkalix NAT 18/8

Domare Wim Wellens
16 deltagande

BIR cert Markuli’s Copper Bullet
BH2 C.I.B NORD UCH SE VCH Sub Terram Bullet
BH3 res cert Mel Arctic Husker Red
BH4 INT UCH NORD UCH SE VCH Sub Terram Dansk Dynamit

BIM NORD UCH SE FIJ(g)CH SE VCH Markuli’s Rouge Royal
BT2 cert Mara Induplos Luna
BT3 res cert Adils Fru Märta
BT4 Fugato’s Do Re Mira

BIR-valp Markuli’s Teak
Bästa avelsgrupp Sub Terram Bullet

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Norrköping INT 18/8

Domare Nemanja Jovanovic
29 deltagande (+1 valp)

BIR cacib J SE UCH Björshults Arne Anka
BH2 cert res cacib Klettermusens Error
BH3 res cert Akimbo’s Emil
BH4 NORD UCH Karimäen Jackpot

BIM cacib -> C.I.B J NORD UCH Gishagens Olly
BT2 res cacib J SE UCH Björshults Alice I Underlandet
BT3 cert Rebus Vackra Vanja
BT4 res cert Akimbo’s Ida

BIR-Valp Björshults Casanova
BIR-Uppfödargrupp Catjings
BIR-Avelsgrupp Klettermusens Ässä Tässä

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail