Utställning Finland

Seinäjoki INT 24/10, Finland

Domare Barbara Ruth Smith
48 hundar

BIR CACIB Irade’s Fin-Anssi
BH-2 cert res cacib Otterfield Last Man Standing
BH-3 res cert Millitallin Zing
BH-4 Roziedor Shot With Gold

BIM Cert CACIB Otterfield Light My Fire
BT-2 res cert res cacib Roziedor Skylar
BT-3 Ommik’s Lady Macbeth
BT-4 Matchmeadow’s Teacher

BIR-Valp Ommik’s Cleopatra
BIR-Vet Demimoon Daring Star
Bästa Uppfödare Kennel Matchmeadow’s

DSC_6168Photo: Anna Mäkinen

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Norge

NO V-15 Hamar INT, Norge 18/10

Dommer: Tino Pehar
23 deltagende hunder

BIR NO V-15 NO JV-15 Sandfield’s Whirling Storm
BH2 cert Rebus Xclusiva Zemplar
BH3 cacib Akimbo’s Emil
BH4 Loppekassa Neon Tiger
Res-cert Høysætlias Tusen Og En Fnatt

BIM NO V-15 Brumberhill Brenna
BT2 Terramirandos Sweet Avalanche
BT3 Terramirandos Charming Unique
BT4 cert Kontura Fiery Lucifer
Res-cert Flobergkrokens Calinka
NO JV-15 Litjskarvens Tiril

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Sundsvall INT 11/10

Domare Jussi Liimatainen
41 deltagande hundar

BIR cacib Björshults Alice I Underlandet
BT2 cert res-cacib Hellas Amethyst
BT3 BIR-veteran Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
BT4 Res-cert Rockamore Penny Lane

BIM cacib Björshults Arne Anka
BH2 res-cacib Akimbo’s Emil
BH3 Björshults Cassanova
BH4 cert->SE UCH Rockamore Cullinan
Res-cert Björshults Dancing For Money

BIR-uppfödargrupp Björshults

bir_sundsvall15

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Baggböle SvTeK 10/11

Domare: Anna-Lena Munkvall
Antal deltagande hundar: 35 (+2 valpar)

BIR Björshults Arne Anka
BH2 CERT Rockamore Cullinan
BH3 Jexmo Haddock
BH4 R-CERT Snow Winds Just Between Friends

BIM CERT Crazy Train Cranberry
BT2 Björshults Alice I Underlandet
BT3 Markuli’s Teak
BT4 Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
R-CERT Rockamore Lyra

BIS-4 Bästa valp 4-6 Svarthögens Prinsessan På Ärten
Bästa valp 6-9 En’Båårdiz Oh I Scream Icecream
BIS-4 Bästa junior Rockamore Lyra
BIS-3 Bästa unghund Crazy Train Cranberry
BIS-1 Bästa jakt Björshults Cassanova
Bästa veteran Lyckliga Helleborus Lyckliga Brunöga
BIS-2 Bästa uppfödare Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Vårgårda SvTeK 3/10

Domare Robert Kanas
18 deltagande hundar (+3 valpar)

BIS-1 BIR Sweeping There Must Be An Angel
BT2 Björshults Alice I Underlandet
BT3 cert Sweeping Sirkka Liisa
BT4 res-cert Sweeping Polly-Ester

BIM cert Sweeping Kusin Vitamin
BH2 Björshults Arne Anka
BH3 res-cert Bordysk Peter Ross
BH4 Björshults Dancing For Money

BIS-2 BIR-valp 6-9 mån Wästborders Diod
BIR-junior Sweeping Polly Ester
BIS-1 BIR-unghund Sweeping Kusin Vitamin
BIS-1 BIR-uppfödargrupp Björshults

bir_vargarda15

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Danmark

Border Terrier Skue, Danmark 3/10

Inofficiell
Dommer: Birgitta Backlert, Kennel Gibas
30 hunde til bedømmelse

BIS: Hjelme Lagavulin
BT2: Queensmoor
BT3: Dalshøj Jackie
BT4: Dalshøj Anastasia

BIM: Ottercap Action Radar
BH2: Always Fox Ready Phorfyr
BH3: Kali-Kama The Poacher
BH4: Lutra’s Q

Bedste Baby: Rævesporet’s Bertha
Bedste hvalp og Bedst Under 9 Måneder: Andie
Bedste veteran: Borderhouse Indian Summer
Smukkeste Jagt hund: Ottercap Action Radar
Bedste border med 1.præmie på gravprøve: Ottercap Action Radar
Bedste odderhoved: Hjelme Lagavulin
Bedste par: Hjelme Lagavulin og Hjelme Once Upon A Time
Avlsklasse hanner: Ottercap Action Radar
Avlsklassse tæver: Dalshøj Anastasia
Bedste opdrætsklasse: Kennel Hjelme
Bedste juniorhandler: Marie Olander

Grav:
Bedste debutant:
1: Hjelme O’Malley Loiie
2: Sønderskovens Oda
3: Brukas Uncel Ben

Bedste øvede:
1: Lutra’s Pandora

Mester:
1: Ottercap Action Radar

bir-bim-skue-2015

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail