Utställning Sverige

Drängsmark SvTeK 31/8

Domare Elzbieta Zhwalibog, Polen
26 deltagande (+12 valpar)

BIS-2 BIR Markuli’s Signe Tillisch 
BT2 cert Lappstintans Walk On Top 
BT3 res-cert Markuli’s Secret Design
BT4 Markuli’s Rouge Royal

BIM Sub Terram Bullet
BH2 Cert Zoroyas Superman Grimm
BH3 Mel Arctic Husker Red
BH4 Blewecourt Sovereign
Res-cert Arctic Gunpowder Tissot

BIR VALP 4-6 mån Månlandets Gullis Lappska Stinta
BIS-1 BIR valp 6-9 mån Markuli’s Signature 
BIR junior Border Fialis Ester
BIS-2 unghund Markuli’s Secret Design 
BIR-veteran Sub Terram Bullet
BIS-1 uppfödare Markuli’s 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Värmlandsbordern 31/8

Inofficiell
Domare Erica Winberg, kennel Sweeping
22 anmälda (inkl. 2 valpar)

BIR Hagbords Amirona 
BT2 Trientalis Ex Madicken
BT3 Ottercap Cara Mia
BT4 Svarthögens Madame Butterfly
BT5 Trientalis Pia Mia 

BIM Trientalis Med Wind
BH2 Ottercap Let’s Roll
BH3 Trientalis Astair 
BH4 Fugato’s Callisto 
BH5 Hux Flux Petter Pärla 

Bästa Huvud Trientalis Ex Madicken
Bästa Rörelser Trientalis Med Wind
Bästa Valp Distant Border Krone 

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Ljungskile NAT 24/8

Domare Catharina Hasselgren
11 deltagande hundar

BIR cert Sweeping Inge Blåvinge
BH2 res-cert Sweeping Quliga Quben

BIM cert Sweeeping Docka Blåsocka
BT2 Sweeping Blåklocka Smocka
BT3 res-cert Sweeping Syster Yster

BIR-junior Sweeping Inge Blåvinge
BIR-veteran Sweeping Blåklocka Smocka
BIR- Uppfödargrupp SweepingFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Utställning Sverige

Överkalix NAT 18/8

Domare Zsuzsanna Bologh, Ungern
18 deltagande (+5 valpar)

BIS-2 BIG-1 BIR cert->SE UCH Markuli’s Tea Time
BH2 res-cert Site Hut’s Mr Bucket
BH3 Tango Fleret Moravia
BH4 Borderfun Light Wind

BIM cert->SE UCH Mel Arctic Apple Bloomy
BT2 res-cert Markuli’s Secret Design
BT3 Fugato’s Hermione
BT4 Dal Bairn’s Kershope Forest

BIR-valp Markuli’s Signature
BIR-junior Fugato’s Hermione
BIR-veteran Adils Fru Märta

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Norrköping NORDIC 18/8

Domare: Johan Sandström
29 deltagande (+2 valpar)

BIR NORDC Björshults Arne Anka
BH2 res-nordc Kyscafter Equinox Of Mirenhof
BH3 cert Fightingstar’s Quite A Boy
BH4 res-cert Jägartjejens Kokostopp

BIM NORDC cert Musical’s Flip A Coin
BT2 res-cert res-nordc Hagbords Amirona
BT3 Saddlebag II Charme Asserdal
BT4 Rabalder Ingen Protest

BIS-3 BIR-valp Björshults Ice Cube
BIR-junior Fightingstar’s Power Angel
BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Eskilstuna NAT 17/8

Domare Birgitta Hasselgren
21 deltagande (+2 valpar)

BIR Saddlebag II Charme Asserdal
BT2 Björshults Free and Easy
BT3 cert Aceofhearts
BT4 res-cert Björshults Heart to Heart

BIM Björshults Cercavo Amore
BH2 Björshults Dancing fore Money
BH3 cert Klettermusens Pumpkin Pie
BH4 res-cert Fightingstar’s Quite A Boy

BIR-valp Björshults Ice Cube
BIR-veteran Saddlebag II Charme Asserdal
BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Ostkanten, 17/8

Inofficiell
Domare: Julia Green, Storbritannien
Antal deltagande hundar: 37 (+9 valpar)

OSTMÄSTARE 2019 Godring’s Kajsa Kavat
BT2 Hellas Agate
BT3 Axbor Nattviol
BT4 Godring’s Mackmyra

BIM Gameway Fantastic Mr Fox
BH2 Beast N’ Beautys King Louis
BH3 Ottercap King Of The World
BH4 Crazy Train Jackzon Five

Bästa valp Rockamore Birk
Bästa unghund Godring’s Kajsa Kavat
Bästa veteran Axbor Nattviol
Bästa Still-going-strong Akimbo’s Batman
Bästa Jaktmeriterade Godring’s Mackmyra
Bästa huvud Grindstones Globeflower
Bästa Kom-som-du-är Ottercap King Of The World

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Askersund NAT 11/8

Domare: Pia Lundberg
23 deltagande 

BIR  Borderby’s Nitty Gritty
BH2  Björshults Dancing For Money
BH3  Björshults Cercavo Amore
BH4  Cert Björshults Hot Hot Hot
res-cert Sweeping Quliga Quben


BIM  Björshults Free and Easy
BT2  Cert Hagbords Amorina
BT3  res-cert Hailees Xclusiva Xelina
BT4  Fightingstar’s The Best Little Girl

BIS-3  BIR-Veteran Björshults Alice I Underlandet
BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Ronneby NAT 10/8

Domare: John Hartigan Irland
23 deltagande (+1 valp)

BIR  Borderby’s Nitty Gritty
BH2  Björshults Dancing For Money
BH3 Cert->SE UCH Stormbreakers Elvis Presley
BH4 res-cert Red Rat Royal Haakon

BIM Cert Twist
BT2 Björshults Free and Easy
BT3  Carmal’s Famous
BT4  Björshults Dangerous Desire

BIR-Valp Rabalder I Farten
BIS-1 BIR-Veteran Björshults Alice I Underlandet
BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Svenstavik NORDIC 4/8

Domare: Elisabet Janzon
30 deltagande (+2 valpar)

BIG-3 BIR NORDC Björshults Arne Anka
BH2 cert res-nordc Jexmo Quartz
BH3 Bombax Zmileh
BH4 Bombax Kalle Karolin

BIM NORDC Sanddlebag ll Charme Asserdal
BT2 res-nordc Svarthögens Prinssesan på Ärten
BT3 Björshults Alice I Underlandet
BT4 Cert Godring Kajsa Kavat
Rec-cert Ottercap Rebel Heart

BIS-2 BIR-valp Björshults Ice Cube
BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIS-4 BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Åsarna SvTeK 3/8

Domare: Anne Tove Strande, Norge
28 deltagande (+5 valpar)

BIR Björshults Dancing For Money
BH2 Bombax Kalle Karolin
BH3 Cert->SE UCH Bombax Zmileh
BH4 Björshults Arne Anka 

BIM Björshults Alice I Underlandet
BT2 Svarthögens Madame Butterfly 
BT3 Cert Borderfun Here Comes The Sun
BT4 res-cert Björshults Heart To Heart

BIS-1 BIR-valp 4-6 mån Björshults Ice Cube
BIS-2 BIR-valp 6-9 mån Bombax Querida
BIR-junior Björshults Heart To Heart
BIS-4 BIR-unghund Borderfun Here Comes The Sun
BIS-4 BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIS BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Smålandsbordern 3/8

Inofficiell
Domare: Helene Lundgren
22 anmälda varav 3 valpar

BIR Boltin’ Frigg
BT2 Twist
BT3 Dal-Bairn’s J-Cheviot-Wiew
BT4 Hagbords Albertina

BIM Sjödjurets Uzzano
BH2 Kjelgaard’s Hannibal
BH3 Sjödjurets Sunrise Shiraz
BH4 Rebus Yättekäcka Yatzy

BIR valp Toftahill Upsy Daisy
BIR junior Sjödjurets Uzzano
BIR veteran Boltin’ Frigg

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail