BTS utställningar

Skånebordern 2/9

Inofficiell
Domare: Anna-Karin Jiderlund, kennel Crazy Train
Antal deltagande hundar: 43 (+16 valpar)

BIR Toftahill Maid In Heaven
BT2 Toftahill Express Yourself
BT3 Gibas Prinsessan Cinderella
BT4 Toftahill Queen Bee
BT5 Gibas Fruit Cake

BIM Toftahill Pin Code
BH2 Gibas Cox Orange
BH3 Sub Terram Ski Bum
BH4 Gibas Wild Africa Cream
BH5 Gibas Black Packer

Bästa valp 4-6 mån Gibas Bumble Bee
Bästa valp 6-9 mån Rabalder Gnutta Flax
Bästa Kom Som Du Är Gibas Kärleksmums
Bästa bruks/jakt Gibas Red Revival
Bästa veteran Toftahill Express Yourself
Bästa Still Going Strong Sub Terram Manna Från Himlen
Bästa huvud Sweeping Ta Mig Till Din Himmel
Bästa uppfödare Gibas

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Ostkanten, 12/8

Inofficiell
Domare: Lars Hillman
Antal deltagande hundar: 20 (+ 11 valpar)

OSTMÄSTARE 2017 Musical’s Nevele Pride
BT2 Axbor Marilyn
BT3 Juniper Ha Sol I Sinnet
BT4 Juniper Ha Myror I Brallan

BIM Zonsierraz Finurliga Zven
BH2 Axbor Dustin
BH3 Chatmoss Aramis
BH4 Crazy Train Thriller

BIR valp Borderfun Numero Uno
BIM valp Axbor Zhivago
Bästa huvud Axbor Marilyn
Bästa huvud valp Zonsierraz Käcka Kelly
Bästa Kom som du är Fightingstar’s Easter Angel
Bästa veteran Crazy Train Thriller

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Alfta NAT 9/7

Domare Janelle Robbins
26 deltagande (+2 valpar)

BIR CERT Jexmo Quarter
BH2 Bombax Zulthan
BH3 R-CERT Komando Fiery Lucifer
BH4 Jexmo Confetto

BIM CERT->SE UCH Zonsierraz Enviza Ezther
BT2 Rockamore Gullan
BT3 R-CERT Jexmo Olivia N-J
BT4 Zonsierraz Imponerande Betzy

BIR-veteran Jexmo Confetto
BIR-valp Unixu’s Elsie
BIR-uppfödargrupp Jexmo

alfta
Foto Johan Sandrieser

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Östgötabordern 17/6

Inofficiell
Domare: Anna-Karin Jiderlund
Antal deltagande hundar: 19 (+ 1 valp)

BIR Rebus Xclusiva Xemplar
BH2 Gainsay Desert Storm
BH3 Klettermusens Ässä Tässä
BH4 Bordirus Ceasar

BIM Rabalder Just Så
BT2 Klettermusens Gozzip Girl
BT3 Badamtam’s Never Forget You
BT4 Ferryside Garden Poppy

Bästa valp Hux Flux Siri Safir
Bästa Kom-som-du-är Väneröns Gibbs
Bästa rörelser Klettermusens Ässä Tässä
Bästa huvud Rebus Xclusiva Xemplar
Bästa veteran Ferryside Garden Poppy

ostgotabordern

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Drängsmark SvTeK, 10/6

Domare: Ross Delmar, Irland
Antal deltagande hundar: 21 (+ 1 valp)

BIR CERT Markuli’s Gascoyne Scarlet
BT2 Crazy Train Cranberry
BT3 Markuli’s Rouge Royal
BT4 R-CERT Border Fialis Charming Maya

BIM Månlandets Asto
BH2 Chatmoss Aramis
BH3 Lappstintans Amazing Rockie
BH4 CERT Firmanz Lemon Drop Shooter
R-CERT Lappstintans Salt And Pepper

BIS-3 Bästa valp Blue Badgers Moonshine
Bästa junior Markuli’s Tea Time
Bästa unghund Border Fialis Charming Maya
Bästa veteran Markuli’s Rouge Royal
BIS-2 Bästa Bruks/jaktklass Firmanz Lemon Drop Shooter
BIS-2 Bästa uppfödargrupp Markuli’s

drangsmark20170610

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Norrköping INT 5/6

Domare: Per Iverssen, Norge
Antal deltagande hundar: 52 (+? valpar)

BIG-4 BIR CERT CACIB Sweeping Angel Dust
BT2 R-CACIB Rabalder Bytta Bing Bång
BT3 Björshults Alice I Underlandet
BT4 Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
R-CERT Toftahill Piece Of Cake

BIM CACIB Borderby’s Nitty Gritty
BH2 R-CACIB Björshults Arne Anka
BH3 CERT->SE UCH Saxena Like A Boss
BH4 R-CERT Matchmeadow’s Perky Pal

Bästa valp Rockamore Second To None
Bästa veteran Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
Bästa junior Q Fleret Moravia
BIS-2 Bästa avelsgrupp Sub Terram Working Girl
Bästa uppfödargrupp Björshults

bir-bim_norrkoping_dag3
Foto Anna-Karin Bergh

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Norrköping INT, 3/6

Domare: Steven Seymour, Storbritannien
Antal deltagande hundar: 48 (+ 5 valpar)

BIR CACIB Borderby’s Nitty Gritty
BH2 CERT R-CACIB Bercut For Borderranch
BH3 Björshults Cassanova
BH4 Roziedor Shot With Gold
R-CERT Toftahill Pin Code

BIM CERT CACIB Saddlebag IV Sarabi
BT2 R-CACIB Björshults Alice I Underlandet
BT3 Rabalder Ingen Protest
BT4 Fightingstar’s Best Little Girl
R-CERT Toftahill Queen Bee

Bästa valp Rockamore Second To None
Bästa veteran Lyckliga Helleborus Busiga Brunöga
Bästa uppfödargrupp Björshults

DSC_1272

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Danmark

Roskilde INT, 30/4

Domare: Kari Järvinen, Finland
Antal deltagande hundar: 19 (+2 valpar)

BIR Toftahill Express Yourself
BT2 CERT CACIB Dal-Bairn’s Halidon Hill
BT3 R-CERT R-CACIB Silvermolnet Bianca

BIM CACIB Kjelgaard’s Hannibal
BH2 R-CACIB Musical’s Hanky Panky
BH3 Red Rat Imperial Impression
BH4 CERT Sjödjurets Sunrise Shiraz
R-CERT Borderhouse Zodiac

Bästa valp Borderby’s Qing Of Joker
Bästa veteran Toftahill Express Yourself

IMG_1189

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Danmark

Roskilde INT, 29/4

Domare: Merete Dalgaard, Danmark
Antal deltagande hundar: 21 (+4 valpar)

BIR CACIB Kjelgaard’s Hannibal
BH2 CERT R-CACIB Red Rat Imperial Impression
BH3 R-CERT Borderhouse Zodiac
BH4 Always Fox Ready Phorfyr

BIM CERT CACIB Dal-Bairn’s Halidon Hill
BT2 R-CERT R-CACIB Silvermolnet Bianca
BT3 Gibas Fruitcake
BT4 Kali-Kama JirriMa

Bästa valp 4-6 Dal-Bairn’s Jackton
Bästa valp 6-9 Gibas Solskens Kaka
Bästa veteran Toftahill Express Yourself

IMG_1188

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Västerås NAT 22/4

Domare Markku Mähönen
? deltagande hundar

BIR Björshults Arne Anka
BH2 Borderby’s Nitty Gritty
BH3 cert Musical’s Talk The Talk
BH4 res-cert Hux Flux Quiz Quartz

BIM cert Juniper Ha Sol I Sinnet
BT2 Rabalder Ingen Protest
BT3 Björshult Alice i Underlandet
BT4 res-cert Svarthögens Prinsessan På Ärten

BIR-valp Rockamore Second Time
BIR-uppfödargrupp Juniper

bir_vasteras17
Foto Clara Widerholm

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Norge

Lilleström INT NO V-16, Norge 19/11

Domare Gertrud Hagström
14 deltagande (+2 valpar)

BIR CERT CACIB NO V-16 Borderby’s Nitty Gritty
BH2 R-CERT R-CACIB Axbor Dustin
BH3 Sub Terram Special Order
BH4 Bordysk’s Peter Ross

BIM CACIB NO V-16->C.I.B Crazy Train Cranberry
BT2 CERT NO JV-16 Sweeping Fallen Angel
BT3 R-CERT R-CACIB Trientalis Pia Mia
BT4 Wästborders Diod

BIR-valp Ashley
BIR-veteran NO VV-16 Rabalder Bomber Och Granater

dsc_1038

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail