Utställning Sverige

Svenstavik NORDIC 4/8

Domare: Elisabet Janzon
30 deltagande (+2 valpar)

BIG-3 BIR NORDC Björshults Arne Anka
BH2 cert res-nordc Jexmo Quartz
BH3 Bombax Zmileh
BH4 Bombax Kalle Karolin

BIM NORDC Sanddlebag ll Charme Asserdal
BT2 res-nordc Svarthögens Prinssesan på Ärten
BT3 Björshults Alice I Underlandet
BT4 Cert Godring Kajsa Kavat
Rec-cert Ottercap Rebel Heart

BIS-2 BIR-valp Björshults Ice Cube
BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIS-4 BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Åsarna SvTeK 3/8

Domare: Anne Tove Strande, Norge
28 deltagande (+5 valpar)

BIR Björshults Dancing For Money
BH2 Bombax Kalle Karolin
BH3 Cert->SE UCH Bombax Zmileh
BH4 Björshults Arne Anka 

BIM Björshults Alice I Underlandet
BT2 Svarthögens Madame Butterfly 
BT3 Cert Borderfun Here Comes The Sun
BT4 res-cert Björshults Heart To Heart

BIS-1 BIR-valp 4-6 mån Björshults Ice Cube
BIS-2 BIR-valp 6-9 mån Bombax Querida
BIR-junior Björshults Heart To Heart
BIS-4 BIR-unghund Borderfun Here Comes The Sun
BIS-4 BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIS BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
BTS utställningar

Smålandsbordern 3/8

Inofficiell
Domare: Helene Lundgren
22 anmälda varav 3 valpar

BIR Boltin’ Frigg
BT2 Twist
BT3 Dal-Bairn’s J-Cheviot-Wiew
BT4 Hagbords Albertina

BIM Sjödjurets Uzzano
BH2 Kjelgaard’s Hannibal
BH3 Sjödjurets Sunrise Shiraz
BH4 Rebus Yättekäcka Yatzy

BIR valp Toftahill Upsy Daisy
BIR junior Sjödjurets Uzzano
BIR veteran Boltin’ Frigg

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Torsby SvTeK 28/7

Domare: Robert Hutton, USA
20 deltagande (+5 valpar)

BIS-3 BIR Björshults Arne Anka
BH2 cert Sweeping Quliga Quben
BH3 Bohunt Sweep The Board
BH4 Björshults Cassanova
res-cert Trientalis Med Wind

BIM cert Musical’s Flip A Coin
BT2 res-cert Björshults Heart To Heart
BT3 Hagbords Amirona
BT4 Björshults Alice I Underlandet

BIS-1 BIR-valp 4-6 mån Björshults Ice Cube
BIS-2 BIR-valp 6-9 mån Aceofhearts
BIR-junior Trientalis Med Wind
BIR-unghund Musical’s Flip A Coin
BIS-2 BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIS-3 BIR-uppfödargrupp Björshults
Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Ransäter NORDIC 27/8

Domare Kimmo Mustonen, Finland
33 deltagande (+3 valpar)

BIR cert NORDC Toftahill Take A Walk
BH2 res-nordc Björshults Arne Anka
BH3 Bohunt Sweep The Board
BH4 Kyscafter Equinox Of Mirenhof
res-cert Bombax Oden

BIM NORDC Sweeping Angel Dust
BT2 res-nordc cert-> SE UCH Damdyke Light The Candles
BT3 res-cert Musical’s Flip A Coin
BT4 Rabalder Gnutta Flax

BIR-valp Aceofhearts
BIR-veteran Björshults Arne Anka
BIR-uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail
Utställning Sverige

Västerås NORDIC 21/7

Domare Joakim Ohlsson (hanar) Charlott Sandberg (tikar)
37 deltagande (+1 valp)

BIR NORDC Saddlebag II Charme Asserdal
BT2 res-nordc Björshults Alice I Underlandet
BT3 Rabalder Ingen Protest
BT4 cert Musical’s Flip A Coin
res-cert Rabalder Gnutta Flax

BIM NORDC Björshults Arne Anka
BH2 res-nordc Fightingstars Call Me Tiger
BH3 cert Bombax Oden
BH4 res-cert Akimbo’s Igor

BIR-valp Aceofhearts
BIR-uppfödargrupp Björshults
BIR-veteran Björshults Alice i Underlandet


Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Utställning Sverige

Eskilstuna SvTeK 20/7

Domare Ken Bartlett, Storbritannien
22 deltagande (+7 valpar)

BIR cert Musical’s Flip A Coin
BT2 res-cert Rabalder Gnutta Flax
BT3 Björshults Heart To Heart
BT4 Björshults Dangerous Desire

BIM cert Fightingstar’s Quarter Of A Million
BH2 Fightingstar’s Call Me Tiger
BH3 res-cert Toftahill Take A Walk
BH4 Björshults Dancing For Money

BIR-valp 4-6 Björshults Ice Cube
BIS-2 BIR-Valp 6-9 Aceofhearts
BIR-junior Fightingstar’s Quarter Of A Million
BIS-2 BIR-unghund Musical’s Flip A Coin
BIR-veteran Rockamore Penny Lane
BIS-1 BIR-avelsgruppavel Sub Terram Working Girl
BIS-1 BIR-Uppfödargrupp BjörshultsFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Utställning Sverige

Tvååker NAT 13/7

Domare Elina Haapaniemi
31 deltagande

BIR Björshults Arne Anka
BH2 cert Toftahill Take a Walk
BH3 res-cert Sweeping Inge Blåvinge
BH4 Björshults Cassanova

BIM cert Sweeping Docka Blåsocka
BT2 res-cert Rabalder Gnutta Flax
BT3 Björshults Herat to Heart
BT4 Rockamore Penny Lane

BIR-Veteran Björshults Arne Anka
BIR-Uppfödargrupp BjörshultsFacebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Utställning Sverige

Piteå INT 13/7

Domare Tino Pehar
22 deltagande (+1 valp)

BIR CACIB cert Svarthögens Ärtböna
BT2 res-cacib res-cert Markuli’s Classic Design
BT3 Svarthögens Prinsessan På Ärten
BT4 Akenside Fidelity

BIM CACIB Jexmo Macklemore
BH2 Månlandets Asto
BH3 res-cacib Kyscafter Equinox Of Mirenhof
BH4 cert Gainsay Yang

BIR-valp Crazy Train Nutmeg
BIR-veteran Månlandets Asto


Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Utställning Sverige

Tvååker NORDIC 12/7

Domare Rony Doedijns
32 deltagande

BIR NORDC cert Fightingstar’s Power Angel
BT2 res-nordc Rockamore Penny Lane
BT3 Björshults Fixat och Klart
BT4 res-cert Rabalder Gnutta Flax

BIM NORDC cert Toftahill Take a Walk
BH2 res-nordc res-cert Gibas Mandelskorpa
BH3 Fightingstar’s Call Me Tiger
BH4 Rockamore Stormy Weather

BIR-Veteran Rockamore Penny Lane
BIR-Uppfödargrupp Björshults

Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail

Resultat Gryt

Grytprov Tammala, Finland 7/7

Domare Ilse Kokkonen, Jori Vanhatalo och Hannu Rinne.

Badamtam’s Never Forget You A50->FI J CH -provets bästa hund
Viljenta’s Fryd Av Voss A50->FI J CH
Badamtam’s Running Rings Around A50->FI J CH
Gainsay Desert Storm B44
Ottercap Let’s Roll B44
Badamtam’s Something Blue B44
Badamtam’s Zero Point Two B44
Månlandets C’est La Vie B44
Rockamore Hugo Boss B42
Ottercap Heart Of Gold B42
Ottercap Ring Of Fire C36
Dal-Bairn’s Halidon Hill C36Facebooktwittergoogle_plusredditpinterestlinkedinmail